Mark Lev Krajnc, izjemno nadarjeni violinist, že od
otroštva kaže neverjetno predanost glasbi. Njegova zgodba se je začela pri treh
letih, ko je na televiziji prvič opazoval orkester in materi povedal, da želi
igrati violino. ‘’Ko sem bil star 3 leta,
sem na TV videl orkester. Takrat sem mami rekel, da bi igral violino. Vendar me
takrat še niso vzeli resno. Pri petih letih so mi željo uresničili in me
vpisali v glasbeno šolo,’’ se spominja Mark Lev, ki je že ob prvem stiku z
violino vedel, da je to njegovo življenjsko poslanstvo.
Danes, pri 17 letih, je eden najperspektivnejših mladih glasbenikov v Sloveniji. Njegova glasbena pot je zaznamovana z vrhunskimi dosežki na tekmovanjih in nepozabnimi nastopi. Do danes je osvojil kar 19 zlatih in prvih nagrad na slovenskih in mednarodnih glasbenih tekmovanjih. Med njegove največje dosežke sodijo absolutne zmage na prestižnih tekmovanjih, kot so Mladi violinist, Leon Pfeifer in Daleki akordi v Splitu. ‘’Na letošnjem
Temsigu sem prejel vse, kar je bilo možno – prvo mesto, prvo nagrado in posebni
priznanji za doseženih 100 točk in najboljšo izvedbo skladbe slovenskega
avtorja,’’ z zadovoljstvom pove. Posebno mesto v njegovem srcu pa ima troetapno Kreutzerjevo tekmovanje v Belgiji, kjer je avgusta 2024 med močno mednarodno konkurenco osvojil tretjo nagrado.
Mark Lev ni le virtuoz, temveč tudi odličen solist, ki z orkestri sodeluje z neverjetno lahkotnostjo in profesionalizmom. ‘’Do
danes sem izvedel osem samostojnih recitalov in kot solist igral z orkestri,
kot so Camerata Laibach, Zagrebški komorni orkester in Simfonični orkester
Umetniške gimnazije Velenje,’’ ponosno pripoveduje. Njegova odrska prezenca in virtuoznost puščata neizbrisen vtis tako na občinstvu kot tudi na strokovnih komisijah, ki njegovo igro opisujejo kot globoko in zrelo. Mark vedno znova dokazuje, da je sposoben navdušiti tudi najbolj zahtevne poznavalce klasične glasbe.
‘’V najboljšem primeru dnevno vadim 5–6 ur.
Ostale dni, ko imam več šolskih obveznosti, pa vaji posvetim toliko časa, kot
je le mogoče, vendar vsaj 3–4 ure. Ne čutim, da bi se čemurkoli odpovedoval,
ker je violina moja strast in moje življenje. To resnično delam s srcem,’’ pravi. Obiskuje dve srednji šoli v Sloveniji, III. gimnazijo Maribor in Umetniško gimnazijo Velenje, obenem pa je vključen v pripravljalni program na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju, kjer se že pripravlja na študij violine na najvišji ravni.
Poleg vrhunskih solističnih nastopov in nagrad je Mark tudi aktiven član glasbenih skupin. Kot koncertni mojster Simfoničnega orkestra Umetniške gimnazije Velenje vodi glasbenike. Hkrati sodeluje v različnih komornih sestavih in z orkestri, pri čemer si deli odrski prostor z vrhunskimi glasbeniki. Nastopal je na številnih odmevnih dogodkih, med drugim na Festivalu Lent, kjer je kot solist igral v okviru Salona glasbenih umetnikov, in na proslavi ob 160-letnici II. gimnazije Maribor v SNG Maribor, kjer je s svojo interpretacijo navdušil občinstvo in ugledne goste.
Mark se redno udeležuje mojstrskih tečajev priznanih violinistov, kot so Miran Kolbl, Elina Vähälä in drugi. ‘’Moja velika želja je,
da bi se udeležil masterclassa Maxima Vengerova in Leonida Kavakosa, na katerem
bi lahko nadgradil svoje znanje,’’ pravi. Poleg tega si prizadeva pridobiti izkušnje na mednarodnih tekmovanjih in dogodkih, na katerih lahko primerja svoj napredek z najboljšimi mladimi glasbeniki iz celega sveta.
Sredstva iz sklada Mladi upi bi Marku omogočila, da nadaljuje svojo glasbeno pot na najvišji ravni. ‘’Sredstva bi porabil za študij v
tujini, za udeležbo na masterclassih in velikih, večetapnih tekmovanjih, ki so
ključna za razvoj moje kariere. Najbolj si želim, da se moje igranje dotakne
ljudi in da v izvedbi uživajo,’’ pripoveduje. Pred njim je svetla prihodnost, v kateri bo zagotovo še naprej premikal meje na področju klasične glasbe. Njegova predanost, talent in neizčrpen trud so kombinacija, ki obljublja, da bo postal eden najvidnejših slovenskih violinistov na svetovnem odru.